DÜNYA KEDİ IRKLARI DERNEĞİ
DKED

Türkiye'nin en BÜYÜK Dünya Kedi Federasyonu TAM ÜYESİ tek Türk Kedi Derneği.SECERE & PEDIGREE NEDİR ?

Secere Belgesi, bir nevi kedi kimlik kaydıdır. Her kedinin kimlik ve atalarına ait bilgiler, oluşturulan DKED ve eş zamanlı olarak WCF ( World Cat FEderation ) kayıt sistemine girildiği için uluslararası geçerliliğe sahiptir. Ülkemizin WCF Federasyonuna bağlı ilk kedi derneği olan DKED; Kedi Kayıt Merkezi sistemi ile çıkarılan tüm Şecere Belgelerini eşsiz WCF hologramı ile düzenlemektedir. Kedinizin, dünyanın en modern kedi federasyonlarının başında yer alan WCF Federasyonunun bir üyesi olması ve varlığını uluslararası kimliği ile tescil ettirmek isterseniz, büyük ve sımsıcak ailemizde sizleride görmekten çok mutlu oluruz.LO & SAFKAN Kedi Ne demektir ?

Herhangi bir dernek yada federasyon tarafından kendisi hariç en az 3 kuşak atası kayıt altında olan ve bu ataları, Aynı ırktan olan (BRI & BRI yada PER & PER yada EXO & EXO eşleştirmelerinde olduğu gibi) yada ilişkili ırklarda olması kaydı ile örneğin bir Scottish Fold kedi üretiminde Scottish Fold bir kediyi, Scottish Straight yada British Shorthair ile eşleştirmede dünyaya gelen yavrularda olduğu gibi Persian & Exotic Shorthair eşleşmesinde dünyaya gelen yavrularda olduğu gibi kediler LO Secereli demektir. 

Safkan olarak kabul edilir. 

Safkan kelimesi bu anlamda kullanılmalıdır.

  • DİKKAT :  Scottish Fold & Scottish Fold asla kabul edilmez, bu ırkta aynı ırk kedi ile eşleştirme kesinlikle yasaktır !

LO & Safkan Kedi Kaydı için İstenilen Belgeler

 • *Kedinizin orjinal şecere yada doğum belgeleri, 
 •  *Kedinizin şecere belgesinde üretici ( Breeder ) adı kayıtlı ancak, sahibi (owner ) kısmı kayıtlı değil ise kedi sizin üzerinize kaydolunabilir. Ancak sahibi ( owner ) kısmında bir başka kişinin adı yazılı ise size verildiğine dair sahiplik sertifikasının aslı kesinlikle olmalıdır. 
 • *İlk kez dernek kayıtlarımıza işlenecek kediler için seceredeki tüm bilgilerinin dernek kayıt sistemi datasına girilmesi gerekmektedir. Bu dernek sistemine kedi kayıt ücreti 30 TL BAĞIŞ karşılığında yapılmaktadır. Owner kısmında sizin isminizin yazdığı taktirde yada sahibi olduğunuzu belgeleyebileceğiniz transfer belgeniz var ise, kedilerin secerelerini dernek KEDİ KAYIT linkinden bilgileri ile birlikte secere örneğini merkezine mail ile göndermeniz gerekmektedir. 
 • *Kedinizin şecere belgesinin DKED seceresi ile değiştirilmesini istemeniz durumunda dernek hesabına 20 TL'lik bağış yatırmalısınız. Yeni secereniz size karşı ödemeli kargo ile gönderilecektir. Bu 20 TL bağış içerisinde kargo ücreti dahil değildir. WCF hologramlı secereler 75 TL dir.  Transfer belgesi 50 TL BAĞIŞ karşılığında düzenlenmektedir. 

RX SECERELİ KEDİ NE DEMEKTİR  

 • RX kedi kendisi hariç 3 soy atası bilinmeyen ve herhangi bir dernek yada federasyon tarafından kayıt altına alınmamış kedi demektir.
 •  Kendisi hariç en az 3 kuşak ataları ırkı ile ilişkili olup kayıt altına alınmış ve belgelendirilmiş kediler LO olarak adlandırılır. 
 •  Kedinizin herhangi bir federasyon kaydı yok ise WCF yarışmalarında 2 hakemin onayı ile kediniz DKED ve WCF RX defterine kayıt edilir.

RX SECERELİ KEDİ KAYITLARI 

 • RX yani kedi ilk kayıt için tüm kedilerin herhangi bir WCF show içerisinde 2 WCF hakemi tarafından ırkının onaylanmasının ardından şecere kayıtları tutulmaya başlanmaktadır. 
 •  Hakem onayı alınana kadar kedilere herhangi bir belge yada secere belgesi ve üremesi için izin verilmez. 
 • Bu bağlamda WCF & DKED RX kayıtlı kedi kaydı için kedinin ırkı hakemlerce tescillenmeden doğan yavrularına secere verilme işlemi yapılamamaktadır.
iLK kez kediniz için secere almak istiyorsanız başvuru formumuz  için TIKLAYINIZ