DÜNYA KEDİ IRKLARI DERNEĞİ
DKED

Türkiye'nin en BÜYÜK Dünya Kedi Federasyonu TAM ÜYESİ tek Türk Kedi Derneği.

Scottish Fold Sağlık Sorunları

Gelişim döneminde ve 6 yaş sonrası tüm kedilerde dahil olmak üzere görülen kıkırdak ve eklem sorunları
Gelişim dönemine girişte kedilerde kıkırdaklar yumuşaktır. Fold kedilerde kulakların kıvrılmasına sebep budur. Ancak yaş ilerlemesi ile birlikte kırkırdaklar doğru sertliğe ulaşırlar. Bu sebeplede kulaklar kalkabilir.
Kıkırdak doku sorunlarında ilk düşünülen bir travmaya bağlı olarak ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Ancak kedi fold olduğunda bu en son düşünülür nedense !!!!
Eğer yüksekten düşme , çarpma yada koşturmacada ters bir hareket yada travma yoksa farklı etkenler düşünülebilir. Yansıma ağrıları ki insandada bu aynı şekildedir. Kalça sorunu, bel fıtığı, kistler, yada enfeksiyonel hastalıklar, bağ dokular ile ilgili sorunlar yada illaki ırka bağlı olmayan kemik anomalileri tablosuda değerlendirilmelidir. Yardımcı teşhis yöntemleri MR ve Tomografidir.
  • Dize ve ayak eklemlerine aşırı yüklenmeler, yüksek yerlerden atlama , tırmalamalara takılma ve kurtulmaya ç.alışırken zorlamalar yine aşırı hareketlilik koşturmaca düşme vb etkenler var olan eklem kıkırdaklarına ciddi zararlar verebilir. Akabinde eklemlerde yada kıkırdaklarda bir tahribattan şüphelenilmesi durumunda bunu dahada telafisi olmayan bir noktaya taşımamak için eklem ve kıkırdakları zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Eklemler etrafındaki adele bağ dokuları güçlenmesi için hareket alanı şikayetin nevi belli olana değin kısıtlanmalı ve kıkırdaklara eklemlere yeni bir darbeden kaçınılmalıdır.
Sağlıklı beslenme kıkırdak ve eklem sağlığı için oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral , protein alımı yeterli ve su tüketimi normal olmalıdır.
Eklem ve kıkırdak sorunu yaşayan kediler kıkırdak harabiyeti anlamına gelen artrit tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Hızlı kıkırdak yenilenmesi için en önemli amino asitlerden biri lisindir. Lisin, kalsiyum emiliminden ve zarar görmüş bölgeyi onaran kolajen (kıkırdak tutkalı) üretiminden sorumludur. Kolajen aynı zamanda cildinizin görünümünü ve tendon dayanıklılığını geliştirir. Vücut doğal olarak bu aminoasiti üretemez. Ve dışarıdan takviye ile alınması gerekmektedir.
Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMMC) tarafından yapılan bir araştırmanın vardığını sonuca göre, lisin eksikliği zarar görmüş dokunun iyileşme sürecini uzatabilir.
Bu sebeple Scottish Fold yada her hangi bir ırk kedinizin kıkırdak eklem sağlığını korumak amacıyla lisyn günde 500 mg takviye edilmesi önemlidir !
Lisyn aynı zamanda kedinizin bağışıklığınıda yüksek tutar.
Benden kedi alan birçok aileye özellikle sağlıklı ve bağışıklığı yüksek kediler için linkleri vererek muhakkak hergün bebeklerine devam etmelerini önermişimdir.
Ben de kedilerime hergün düzenli kullanırım.
• Şahsi fikrim Scottish FOld lara özel mama üretilmesidir. İçeriğinde tabi ARGEsini firmalar yapacaktır . İçeriği kediler içinde uygun ve aynı zamanda bağışıklığı yüksek tutacak Lisyn deposu yiyeceklerden oluşmalı : Bakliyat,Sazan balığı ( bolca bulunur bir balık insanlar pekte sevmez ), Kırmızı Et, Bira mayası, Yumurta, Soya, Peynir, Jelatin. Bunlardan hangileri ne ölçüde olmalı en iyi mama firmaları bilir. Ancak Lisyn deposu gıdalar ve fold kediler için aslında tüm ırklar için dengeli beslenme için şart.
C vitamini vücudun savunma sistemini harekete geçirmek için çok önemlidir. Yine C vitamini oksijenli kanı besleyerek ve onu bütün atardamarlara dağıtarak kolajen üretimini de sağlar ve bu da zarar görmüş dokulara iyileşmeleri için ihtiyacı olan şeyleri sağlar.
İNSAN ve KEDİ FİZYOLOJİSİ bu konuda aynıdır .
kıkırdak kandan değil, eklem sıvısından beslenbeslenir . Eklem sıvısının niteliği ve içeriği bozulunca kıkırdağın da yapısı bozulur.
1-Hiyalin kıkırdak : Kollejen lifler taşımasına karşın homojen yapı gösterir.
Metabolizması çok düşük ve regenerasyon
yeteneği yoktur.
2-Elastik Kıkırdak : Ara madde elastik lifler taşırlar. Kulak kepçesi , ses telleri
östaki borusu , dış kulak yolunda bulunur. Fold kedilerde de kulak şeklini meydana getirir.
3-Fibröz (lifli) Kıkırdak : Bol miktarda Kollejen lifler taşırlar. Omurlar
arasındaki diskte , diz kapağında , göğüs ve köprücük kemiğinin oynak (eklem)
yerlerinde bulunur.
1-Bazı organların şekil kazanması (burun, kulak vb.)
2-Bazı organların yapı ve şekillerinin bozulması (Trake, bronş , östaki borusu )
3-Kemiklerin eklem bölgelerinde tahribatın önlenmesi, kayganlığın sağlanması
4-Kemikleşme (Kemiklerde boyca büyümenin sağlanması )
 

D vitamini eksikliği veya D vitamini metabolizması ile ilgili bozukluklarda kemik ve ilişkili olarak kıkırdak yapısını etikeleyebilir. Bu sebeple Fold kedinizin güçlü kemikler için güneş ışığını belli saatlerde alması önemlidir. Sağlıklı kemikler için direkt günde 15 dakikalı

k öğleden sonra yada sabahları güneş banyosu yapması önemlidir.

NTV televizyonunda anahaber bültenindeki röportajım.
Scottish Fold osteokondrodisplazi
Seul Ulusal Üniversitesi, Veterinerlik Tıp Eğitim Hastanesine başvuran SFOCD sahibi 3 hasta kedide yapılan arşatırma sonucuna göre Glukozamin ve kondroitin sülfat gibi oral kondroprotektif ajanlar, hastaları ağrılarını olumsuz etkiler bırakmadan hafifletir.
Genellikle, osteokondrodisplazi, endokondral kemik defisiti nedeniyle ortaya çıkar ve eksensel ve appendiküler iskeletlerde orantısız cücelik ve morfolojik defektlere neden olur Sadece Scottish Fold kedilerinde ve Alaskan malamute, Great Pyrenees, Labrador retriever, Norwegian elkhound, Samoyed ve Scottish deerhound gibi hızlı büyüyen, iri ve dev köpek türündeki köpeklerde görülür.

Sonuçlar ve öneriler:

Sydney Üniversitesi, New South Wales. genetik raporu sonucunda 
En iyi çözüm, ıslah için ikiside kıvrımlı kedileri kullanmaktan kaçınmak ve bunun yerine İskoç Dik Kulaklıları kullanmak olacaktır.
Maalesef bu rapor sonucunda İngilizceyi anadili olarak konuşan kişiler büyük bir hata yaparak STRAIGHT denmesi gerekirken sonuç kısmında SHORTHAIR kelimesini kullanarak affedilemez bir skandala sebep olmuşlardır. Shorthair kürk uzunluğunu ifade eden bir kelime olup ırkı temsil etmemektedir. Shorthair kedilerin içerisinde Fold Kedilerden başlandığında Devon Rexe kadar tüm ırklar girmektedir.
Bu sebeple bunu biz bir kez daha düzeltmek zorundayız ki Shorthair yada Longhair olsun FOLD x FOLD eşleştirilmesi asla ve asla yapılmaz yapılmamalıdır. Kedinin kürk uzunluğunu ifade eden shorthair kelimesi ile Fold genetiğinde eşleştirmelerde önemli olan kelime STRAIGHT ( Dik Kulakları ifade eden ) kelime bu kadar önemli bir konuda asla karıştırılmamalıdır . Kedi ve Köpek ırkları yaklaşık 200 yıldır söz konusu olan bir popülasyondur. Bu yıllar içerisinde bir çok tez çürütülmüş birçok yasak denen şeyler serbest bırakılmış yada doğru bilinen yanlışlar yasaklarla engellenmiştir. Tıpkı 2003 yılına kadar FOLD & FOLD tüm dünyada serbest iken bunun tamamen dünyada yasaklanması. Şimdide genetik bilimi ve kedi ırkları gelişim gösterdikçe kimi doğrular yanlış kimi yanlışlarda doğru kabul edilecek. Basit bir örnek ile ilk yıllarda silver kedilerde yeşil göz bir kusur iken günümüzde turuncu gözün kusur sayılması gibi.
Ancak önemli olan doğruyu ve kediler için sahipleri için yapılması gerekenleri tespit etmektir.
Safkan ırkların korunması yanında onların doğru üretilmesini teşvik etmek ve kedi sahiplerinin doğru şekilde bakmasına yol göstermekte bir üreticinin kedi severin ortak sorumluluğudur.
Saygılarımla

Yasemin Hocaoğlu

Yazar: Yasemin Hocaoğlu

Dünya Kedi Irkları Derneği Kurucusu 

Longhair & Semilonghair Irklar Öğrenci Hakemi

Felinolog & Kedi Irk Uzmanı

Yazının tüm hakları DKED DÜnya Kedi Irkları Derneğine aittir. Kullanılamaz.