DÜNYA KEDİ IRKLARI DERNEĞİ
DKED

Türkiye'nin en BÜYÜK Dünya Kedi Federasyonu TAM ÜYESİ tek Türk Kedi Derneği.

DÜNYA KEDİ FEDERASYONU * WCF

--------------  --------------

WORLD CATS FEDERATION * WCF

World Cat Federation

 World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu) 1988 yılında Rio de Janeiro’ da kurulmuştur. Birçok kedi ırk standartının belirlenmesi ve bu ırkların belirli kurallara dayanılarak üretilmesi başlıca federasyon amaçlarındandır. Federasyon dünyanın birçok yerinde organizasyonlar düzenleyerek kedi severler ve kedileri bir araya getirmektedir. Merkezi Almanya’da bulunan federasyonun şuan dünyanın farklı yerlerinden 370 üyesi bulunmaktadır. WCF her yıl yüzlerce uluslararası katılımcıları ile binlerce kedinin üreme ve ırk standartlarını takip etmektedir. Daha modern ve yapıcı yaklaşımları ile kedici dünyanın en genç ve aktif federasyonudur.

Introduction

WCF has more than 370 single organizations, distributed worldwide, also in the United States. WCF is an internationally operating federation, officially registered in the registration court in Germany. WCF participates in the consultations of the European parliament in Strasbourg, it is co- responsible in the development of animal protection laws by working in the corresponding working groups installed by the legislative organs and participating in parliamentarian hearings. A member of WCF, whether a single club or an federation, acts independently in his business.

General information

International judges with WCF judge permission are educated according to internationally implemented rules. WCF judges must always adhere to certain rules. WCF has examinations only for an entire hair category. The inviting club is responsible to check the appropriate hair category, if it is certified on the judge's keycard. A WCF-judge may act as judge only in those hair categories certified on his keycard. The hair categories, LH, SLH, SH, SOSH and AB for all breeds, are certified in the last line of the keycard. If there is any discrepancy, please contact the office of the WCF directly.